Beata Fotomajczyk
Psychoterapia w Krakowie
psychoterapia
Czym jest?

Psychoterapia to forma leczenia zaburzeń i chorób psychicznych o potwierdzonej naukowo skuteczności oparta na relacji między jednostką a psychoterapeutą. Pomoc kierowana jest do osoby cierpiącej z powodu różnorodnych trudności doświadczanych w relacji z samym sobą bądź z innymi ludźmi. Ogólnym celem psychoterapii jest poprawa jakości życia oraz samopoczucia Pacjenta dzięki dokonaniu trwałych zmian w jego dotyczasowym sposobie funkcjonowania.

Jak wygląda pierwsze spotkanie?

Pierwsze kilka spotkań z psychoterapeutą ma charakter konsultacji. Służy wstępnemu rozpoznaniu i zdefiniowaniu rodzaju, głębokości oraz specyfiki probl​em​u, z którym przychodzi Pacjent. Podczas takiego spotkania psychoterapeuta pyta m. in. o aktualną sytuację życiową Pacjenta, jego funkcjonowanie w obszarze prywatnym i zawodowym, ważne osoby w jego życiu oraz najistotniejsze fakty z historii życia. Ma to na celu ustalenie optymalnej formy pomocy.

Konsultacje zazwyczaj kończą się ustaleniem kontraktu terapeutycznego, tzn. uzgadnia się cele rozpoczynanej psychoterapii, jak również kwestie organizacyjne. Stanowi to wstęp do dalszych regularnych spotkań (zwykle 1-2 razy w tygodniu) z psychoterapeutą. Każda sesja trwa 45-50 minut. 

Czasami zalecana jest konsultacja psychiatryczna w celu sprawdzenia, czy problematyka, z którą zwraca się do nas Pacjent, wymaga leczenia psychiatrycznego i farmakoterapii, która wspomoże proces psychoterapii. 

Ile trwa?

Terapia psychodynamiczna należy do terapii długoterminowych. Czas jej trwania nie jest z góry określony i zależy od wielu czynników m.in. rodzaju i nasilenia problemów, z jakimi zgłosił się Pacjent, postawy Pacjenta w czasie terapii oraz jego motywacji do leczenia. 

Długotrwałość terapii psychodynamicznej pozwala na dokładne przyjrzenie się organizacji osobowości pacjenta, a następnie określenie źródeł wnoszonych trudności. Stopniowo kształtuje się i rozwija więź terapeutyczna. Sprzyja to bardziej swobodnemu ujawnianiu przez Pacjenta różnych emocji względem terapeuty. W ten sposób można zaobserwować, jak Pacjent przeżywa bliskie i znane mu osoby oraz jak funkcjonuje w relacjach z nimi. Kolejnym ważnym aspektem jest stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, które tworzy się poprzez bycie w relacji terapeutycznej przez dłuższy czas, co wspiera w Pacjencie gotowość do dzielenia się swoimi przeżyciami.

Ile kosztuje?

Jedna sesja konsultacyjna/psychoterapii kosztuje 180 złotych.  W celu umówienia wizyty zachęcam do skorzystania z kalendarza online.

Umów wizytę online
Certyfikaty i zaświadczenia
obszary pomocy

Pracuję z osobami dorosłymi, które doświadczają trudności takich jak:

  • kryzysowa sytuacja (np. śmierć bliskiej osoby, rozpad związku)
  • niezadowolenie z jakości swojego życia
  • niskie poczucie własnej wartości
  • obniżony nastrój
  • poczucie samotności lub odrzucenia
  • uporczywe uczucie napięcia i niepokoju
  • problemy z wyrażaniem własnych potrzeb i stawianiem granic
  • niepowodzenia w relacjach interpersonalnych
  • skłonność do impulsywnego reagowania

Zaburzenia n​astroju

Utrzymujące się przez dłuższy czas nadmierne obniżenie, podwyższenie lub gwałtowna zmienność nastroju (zaburzenia depresyjne, dwubiegunowe).

Zaburzenia lękowe

Poczucie strachu lub lęku utrudniające codzienne funkcjonowanie. Mogą występować objawy na poziomie fizjologicznym np. potliwość ciała, przyśpieszone bicie serca, drżenie rąk.

Zaburzenia osobowości

Trwałe i sztywne sposoby przeżywania siebie i innych, utrwalone wzorce niefunkcjonalnego postępowania stwarzające problemy w życiu rodzinnym,  społecznym i zawodowym.